Artykuły - Archiwum

Pracowity początek sezonu jubileuszowego

Sezon Jubileuszowy dla artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" rozpoczął się bardzo pracowicie. Zespół można było zobaczyć na wielu koncertach w kraju. Zespół koncertował min. w Katowicach, w Zabrzu, w Bytomiu. Nie mniej pracowicie zapowiadają się kolejne miesiące i oby tak dalej (szczegóły w zakładce plany koncertowe).

Oprócz koncertowania zespół jest w trakcie prac nad wydaniem śpiewnika oraz kalendarza jubileuszowego. Dodatkowo trwają przymiarki do wykonania specjalnej jubileuszowej sesji zdjęciowej z wszystkimi członkami zespołu oraz trwają zaawansowane prace nad logiem przygotowanym specjalnie w związku z 40 leciem zespołu, którego premierę jeżeli wszystko pójdzie dobrze zaplanowano na 9 listopada.

Wszystkim zaangażowanym w prace bardzo serdecznie dziękujemy, artystom życzymy dużo wytrwałości a Państwu cudownych wrażeń i wzruszeń podczas koncertów.

Zespół

Decyzją Parlamentu Europejskiego, rok 2012 został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Doceniając niezwykłą wartość osób będących w jesieni życia, ich wkład w pielęgnowanie tradycji i kształtowania tożsamości kolejnych pokoleń oraz udowadniając że solidarność międzypokoleniowa jest możliwa dnia 24 września w Bytomskim Centrum Kultury  "Mały Śląsk" wystąpił ze specjalnie przygotowanym programem, który zaprezentował podczas spotkania z ludźmi starszymi. 30 minutowy koncert w programie którego znalazły się śląskie tańce i piosenki został entuzjastycznie przyjęty przez bytomską publiczność. Za zaproszenie oraz ciepłe przyjęcie bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Serdecznie zapraszamy do naszej Fotogalerii zdjęć by zobaczyć fotorelację z naszego koncertu, oraz zapraszamy do reportażu Telewizji Silesia, który również dostępny jest na naszej stronie internetowej w Wideogalerii.

Relacja z wyjazdu na Węgry

Mały ŚląskW te wakacje Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" zagościł na Węgrzech. W związku z tym zachęcamy do przeczytania krótkiej relacji napisanej przez jedną z tancerek naszego Zespołu - Małgorzatę Laburda. 

Oprócz tego zapraszamy do Fotogalerii gdzie pojawiły się zdjęcia z wyjazdu na Węgry a także do Belgii.

ZPiT "Mały Śląsk" - Grupa II - Festiwal Słowacja - Dzień Drugi i Trzeci

Serdecznie zapraszamy na fotograficzne pozdrowienia prosto z Słowackiej Bańskiej Bystrzycy, w której Grupa II jest na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.  Wiadomość od opiekunów:

 

W drugim dniu pobytu na festiwalu dzieci z Małego Śląska zatańczyły świetny koncert w szkole w Bańskiej Szczawnicy. Zostały nagrodzone gromkimi brawami. Z każdym koncertem dzieci tańczą coraz lepiej, chętnie się uśmiechają i co chwilę dopytują gdzie pojadą na kolejny festiwal. Zwiedziliśmy przepiękne miasteczko w Bańskiej Szczawnicy, sztolnię górniczą i zamek. Trzeci dzień pobytu to kulminacja Festiwalu Na Banu Klopaju a szczególnie pochód ulicami miasta Bańskiej Bystrzycy i występ na rynku miasta. Nasi słowaccy przyjaciele z Zespołu Maticiarik przyjmują dzieci z ogromną gościnnością i z pewnością wszyscy nasi mali tancerze z Małego Śląska są bardzo zadowoleni.

 

Fotorelacja z dnia pierwszego dostępna na serwisie społecznościowym Facebook, pod adresem:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3954833708013.2154162.1195306672&type=3

Jutro ostatni dzień pobytu dzieci za granicą, wyjazd z Bańskiej Bystrzycy planowany jest na godzinę 16:00, orientacyjna godzina powrotu to 21:00 - 22:00. Dokładna godzina powrotu zostanie podana na stronie internetowej jak i na serwisie społecznościowym Facebook jutro, gdy będą napływać informacje z drogi od opiekunów.

ZPiT "Mały Śląsk" - Grupa II - Festiwal Słowacja - Dzień Pierwszy

Serdecznie zapraszamy na fotograficzne pozdrowienia prosto z Słowackiej Bańskiej Bystrzycy, w której Grupa II jest na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.  Pozdrowienia prosto od opiekunów:

"Wszyscy jesteśmy zdrowi, uśmiechnięci i nieco zmęczeni. Dzieci zatańczyły 2 koncerty, zupełnie nieźle :)) są grzeczne, miłe i wszystko jest SUPER !!!"

 

Fotorelacja z dnia pierwszego dostępna na serwisie społecznościowym Facebook, pod adresem:

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3946986191830.2153937.1195306672&type=3&l=4b8e68be6d

Jubileusz 40 - lecia

W związku, że sezon Jubileuszowy został rozpoczęty co jakiś czas na stronie będą pojawiały się informacje dotyczące tego wydarzenia. Oto pierwsza z nich:)

Zwracamy się z prośbą do wszystkich byłych i obecnych członków Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" aby przynosili do Centrum Kultury "Karolinka" swoje zdjęcia z czasów kiedy tańczyli w Zespole. Prosimy również o podanie lat w których byliście tancerzami zespołu. Ma to związek z planami wydania w formie cyfrowej historii zespołu.

Zdjęcia można składać w impresariacie, w pokoju nr 2, można również przesyłać drogą elektroniczną na adres:malyslask@karolinka.art.pl lub karolinka@karolinka.art.pl lub j.zorzycki@karolinka.art.pl

Za wszystkie materiały bardzo serdecznie dziękujemy :)

Sezon jubileuszowy rozpoczęty

Wczoraj koncertem w Kobierzycach Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" rozpoczął swój 40 Jubileuszowy sezon artystyczny. Zespól brał udział w uroczystościach dożynkowych gminy Kobierzyce, gdzie zaprezentował swoje najpiękniejsze tańce i piosenki. W wykonaniu Zespołu można było zobaczyć trojaka, polkę wróbelek, koziery,  tańce sądeckie i rzeszowskie oraz posłuchać starzyka, zachodzi słoneczko, dzióbka dej, hej tam w dolinie i wielu innych piosenek z różnych regionów kraju.

Zespół bardzo dziękuję za miłe przyjęcie i zaprasza na kolejne występy a najbliższy już 8 września w Skoczowie.

Przerwa wakacyjna

Koncertem 23 czerwca w Suchej Beskidzkiej Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" zakończył przedwakacyjny okres koncertowy. Jeszcze tylko 3 lipca soliści zespołu zaprezentują się w Krakowie na Uniwersytecie Jagielońskim i wszyscy będą mogli się udać na zasłużony odpoczynek.

Odpoczynek nie potrwa jednak długo, ponieważ już w sierpniu swoje zajęcia rozpoczną grupy R i RM, które będą się przygotowywały do koncertowania w Belgii i na Węgrzech.

Po zagranicznych podróżach zespół powróci do kraju aby koncertować w Kobierzycach, Skoczowie i Chorzowie (szczegółowy plan koncertów w zakładce Koncerty Zespołu). Należy pamiętać, że przyszły sezon artystyczny do dla zespołu sezon jubileuszowy. Obchodzić on będzie 40 lecie istnienia, dlatego będzie to okres wytężonej pracy aby w jak najlepszej formie zaprezentować się Państwu podczas koncertu jubileuszowego. O szczegółach związanych z tym wydarzeniem będziemy informować na bieżąco.

Tymczasem w imieniu kierownictwa, pedagogów oraz artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" życzymy Państwu udanych wakacji. Mnóstwa atrakcji oraz niezapomnianych wspomnień z wakacyjnych podróży, odpoczynku i sił na kolejny rok ciężkiej pracy. Jednocześnie dziękujemy, że byliście z nami podczas koncertów za Wasz uśmiech i zawsze miłe przyjęcie. Liczymy na Was po wakacjach.

Do zobaczenia !

Relacja z koncertu dla Mamy i Taty

„Tobie Mamo tak jak dawniej z dziecinnych rąk bukiet kwiatów polnych łąk”

Koncert na dzień MatkiSłowa tej piosenki rozbrzmiewały minionej niedzieli w Centrum Kultury Karolinka podczas galowego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, zadedykowanego wszystkim Mamom i Tatom. Jak najpiękniej uczcić ich święto oraz wyrazić miłość i wdzięczność, jeśli nie tym, co potrafimy najlepiej, czyli tańcem i śpiewem. Z tej okazji „Mały Śląsk” przygotował wyjątkowy koncert. Specjalnie dla kochanych rodziców w programie znalazły się utwory dawno niewykonywane na deskach Centrum Kultury Karolinka, takie jak „Kołomajki” czy „Zbójcy”. Widzowie mieli również okazję posłuchać piosenek znajdujących się od niedawna w repertuarze „Małego Śląska” wykonywanych przez solistów zespołu. Lecz to nie koniec niespodzianek. Radzionkowska publiczność obejrzała premierowe wykonanie tańców z Piwnicznej zaprezentowanych przez najstarszą grupę dziecięcą.

Tegoroczny koncert urozmaiciły gościnne występ „Chóru Chłopięcego Śląskie Słowiki” z Koszęcina oraz tancerzy z Argentyny i Meksyku biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Par Folklorystycznych. Artyści z zagranicy mimo młodego wieku zachwycili publiczność, oraz zgromadzony za kulisami cały „Mały Śląsk”, swoim żywiołowym tańcem przepełnionym południowo amerykańskim temperamentem, który widzowie na sali oraz ci podziwiający z za kulis nagrodzili gromkimi brawami.

Tych, którzy pragną przywołać wrażenia z koncertu jak i tych, którzy nie mogli uczestniczyć z nami minionej niedzieli w gali zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu, które już wkrótce pojawią się w naszej fotogalerii.

Zmarła Regina Furmańska

W nocy z poniedziałku na wtorek, zmarła Pani Regina Furmańska, wieloletni choreograf oraz kierownik artystyczny naszego Zespołu, który wtedy jeszcze nazywał się Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Bytomskiej". Pani Renia, bo tak była nazywana przez swoich podopiecznych, była kierownikiem Zespołu w latach 1978-1989. To pod jej kierownictwem Zespół pierwszy brał udział w festiwalach poza granicami naszego kraju. W pamięci swoich podopiecznych, pozostanie osobą bardzo wymagającą, nie cierpiącą sprzeciwu, ale jednocześnie opiekuńczą i wrażliwą.
Rodzinie oraz wszystkim przyjaciołom Pani Reni, składamy najszczersze wyrazy współczucia.