Artykuły - Archiwum

Śląskie Śpiewanie - XVII Regionalny Przegląd Pieśni

XVII REGIONALNY PRZEGLAD PIEŚNI „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE” IMIENIA PROFESORA ADOLFA DYGACZA

W kwietniu i maju bieżącego roku na terenie naszego regionu odbywa się kolejna odsłona znanego wszystkim przeglądu pieśni: „Śląskie Śpiewanie”. W tym roku to już XVII odsłona Przeglądu im. prof. Adolfa Dygacza. Przegląd organizowany jest przez Związek Górnośląski oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Jak co roku zadaniem przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego.

 

W dniu dzisiejszym (18.04.2011r.) grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” oraz soliści wyjechali na przegląd do Koszęcina. O godzinie 16.00 w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej odbywało się przesłuchiwanie grup dorosłych. Mały Śląsk wystąpił z wiązanką pieśni ludowych, a soliści (Jakub Zorzycki oraz Tomasz Nolewajka) z wiązanką pieśni z okresu powstań śląskich. Obydwie grupy dziś występujące pomyślnie przeszły ocenę jury, oraz dostały się do kolejnego etapu przeglądu, który już niebawem w Piekarach Śląskich.

FYRTEK 2011 !

To już pewnie! :) W dniach od 19 do 21 sierpnia 2011r. odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Fyrtek". Po trzech latach od ostatniego festiwalu, a aż sześciu w którym festiwal odbył się w Radzionkowie, mieszkańcy naszego miasta znów będą mogli podziwiać zespoły folklorystyczne z innych krajów. W tym roku w festiwalu oprócz grup "Małego Śląska", można będzie zobaczyć trzy zagraniczne zespoły. Koncerty festiwalowe można będzie oglądać oczywiście na placu przed C.K. "Karolinka".

Pragniemy również zaprosić, wszystkie firmy działające na terenie naszego miasta, jak i regionu do pomocy (głownie finansowej, jednak nie tylko) przy organizacji "Fyrtka". Będzie to zarazem znakomita okazji dla firm do reklamy na festiwalu, który za każdym razem, cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i regionu.

Jesteśmy na Facebooku!

Jest mi niezwykle miło poinformować, że wystartowała nasza oficjalna strona na portalu społecznościowym Facebook. Wszystkich sympatyków naszego Zespołu zachęcamy do wejścia na http://www.facebook.com/malyslask i kliknięcia "Lubię to!". Na naszej stronie dodana została również specjalna wtyczka Facebook'owa, która znajduje się po lewej stronie witryny.

Powrót Zespołu z Francji

Dzisiaj w godzinach porannych Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" wrócił do kraju po tygodniowym tourne po Francji. Koncerty zespołu były przyjmowane enstuzjastycznie, nie brakowało owacji na stojąco. Członkowie oraz kierownictwo zespołu są bogatsi o nowe doświadczenia, nowe przyjaźnie. W trakcie tourne zespół miał możliwość zwiedzania Paryża. Artyści mogli zobaczyć min. Wieżę Eiffel’a, Luwr, Łuk Triumfalny, Bazylikę Sacré-Coeur, Pałac Wersalski.

Członkowie oraz kierownictwo Zespołu dziękują wszystkim, dzięki którym ten wyjazd doszedł do skutki. Jednocześnie mają nadzieję że niedługo wrócą do Francji.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z wyjazdu w naszej Fotogalerii oraz do zapoznania się z relacją z wyjazdu którą można przeczytać w dziale O nas pisali.

Tourne po Francji

W dniach od 25.10.2010 r. - 1.11.2010 r. Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" wyjeżdża na tourne po Francji. Pierwszy koncert odbędzie się w Potigny w Normandii. Następnie kierownictwo oraz członkowie zespołu udadzą się na dwa dni do Paryża, z którego wyjadą do Henin-Beaumont aby tam wystąpić na gali folkloru polskiego. Szczegółowy plan wyjazdy znajduje się tutaj

Wszystkim uczestnikom wyjazdu życzymy dużo wrażeń, szczęśliwej podróży i udanych koncertów a tym którzy będą podziwiać umiejętności taneczne i wokalne członków zespołu życzymy miłego odbioru.

 

Ojczyzna jest tam, gdzie się czujesz dobrze

Na „Dniach ojczyzny” do których powiat zapraszał do Forum Gremsdorf, gdzie zachwycali nie tylko miejscowy artyści. Rozkoszą dla oczu była grupa „Mały Śląsk”, która przybyła z powiatu partnerskiego.

 

fot. W kolorowych strojach grupa „Mały Śląsk” pokazała tańce z ich ojczystej Polski.

 

Gremsdorf – Czym i gdzie jest ojczyzna? Gdy jest to miejsce, gdzie można się czuć dobrze, do którego się przybyło i zostało się przyjętym - to tym miejscem można nazwać powiat Erlangen-Hochstadt. Ojczyzna dla wielu, których korzenie są bardzo odległe, którzy w czasach zawirowań wojennych musieli przeżyć nędzę ucieczki albo wysiedlenia.

Festiwal „Zlatna Sopela”, Poreć, Chorwacja 2010

Jak co roku, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” brał udział w międzynarodowych festiwalach zespołów folklorystycznych. Tym razem został zauważony przez organizatorów chorwackiego festiwalu „Zlatna Sopela”, który odbył się w turystycznym miasteczku Poreć w terminie od 29 czerwca do 3 lipca.

Wraz z „Małym Śląskiem” swoim folklorem bawiły publiczność zespoły z innych krajów, takich jak: Rosja, Łotwa, Węgry, Włochy, a także miejscowe zespoły chorwackie.

Nieodłączną częścią festiwalu były korowody, w których to zespoły swoim śpiewem i tańcem zachęcały turystów do przyjścia przed estradę. Wieczorne koncerty w połączeniu z piękną architekturą i malowniczym położeniem miasteczka Poreć, gwarantowały dobrą zabawę i niezapomniane przeżycia. Spotkanie wielu Polaków, także było dodatkową motywacją, aby dać z siebie wszystko na scenie.

Po raz kolejny „Mały Śląsk” został przyjęty bardzo ciepło, żywiołowe tańce opoczyńskie czy też góralskie otrzymały owacje na stojąco. Można powiedzieć, że Chorwacja została zdobyta. Na pewno zostaliśmy zapamiętani i kto wie …. może jeszcze kiedyś tam zawitamy?