Artykuły » Aktualności

"Mały Śląsk" koncertuje podczas Dnia Niepodległości.

„Jak długo w żyłach naszych, choć kropla polskie krwi…”
W trakcie tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości Zespół „Mały Śląsk” wystąpił w Rokicinach Podhalańskich, w województwie małopolskim, prezentując się na lokalnych obchodach narodowego święta. Specjalnie na tą okazję przygotowany został wyjątkowy program, w którym główne miejsce zajmowały polskie tańce narodowe oraz pieśni patriotyczne i powstańcze. Publiczność ciepło odebrała koncert, nagradzając naszych artystów gorącymi brawami i owacją na stojąco.

Megawidowisko Franciszek - Wezwanie z Asyżu

Kilka tygodni temu, gdy Zespół dowiedział się, że ma brać udział w spektaklu o św. Franciszku, nikt nie zdawał sobie sprawy w jakim wydarzeniu będzie uczestniczył, aż do dnia wczorajszego.

16 października o godzinie 10.00 rozpoczęła się pierwsza wspólna próba 500 artystów, w tym tancerzy "Małego Śląska". Jednak wszyscy z napięciem oczekiwali godziny 18.30 i rozpoczęcia spektaklu. Na widowni w katowickim Spodku zasiadło ponad 7 tysięcy osób, w tym arcybiskup Wiktor Skworc i władze samorządowe, a swojego Błogosławieństwa prosto z Watykanu udzielił organizatorom, artystom i widzom Papież Franciszek.

Ponad dwugodzinne megawidowisko stanowiło estradową adaptację "Pieśni i św. Franciszku" gliwickiego Teatru A. Tancerze "Małego Śląska" wcielili się w role uczestników karnawału, siostry zakonne i zakonników, niewolnic Sułtana oraz jego wojsko, ponadto chłopcy zaprezentowali się w efektownym tańcu ognia. Całość widowiska zakończył wspólny finał, który został nagrodzony owacją na stojąco całej 7 tysiecznej publiczności, która wcale nie miała ochoty iść do domu. Artyści z wielką radością zmuszeni byli dwukrotnie bisować, aby widownia skończyła oklaskami dziękować uczestnikom i organizatorom.

Zespół również pragnie podziękować całej produkcji tego fantastycznego wydarzenia jak i ks. Robertowi Kaczmarkowi - koordynatorowi spektaklu, Mariuszowi Kozubkowi - reżyserowi, a w szczególności panu Henrykowi Konwińskiemu - choreografowi, który zaprosił oraz przygotował układy "Małemu Śląskowi".

Było to niezwykłe przeżycie dla wszystkich tancerzy, którzy zapowiedzieli, że z przyjemnością wystąpiliby w kolejnych takich przedsięwzięciach, tym bardziej, że dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Fundacji KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która wspiera stypendiami zdolną młodzież z niezamożnych rodzin.

Megawidowisko Franciszek - Wezwanie z Asyżu

16 października o godz. 18.30 w katowickim Spodku zostanie wystawione mega-widowisko „Franciszek – wezwanie z Asyżu”, które stanowi estradową adaptacją „Pieśni o św. Franciszku” gliwickiego Teatru „A”. Scenariusz przedstawienia, opowiadający historię życia Świętego, został napisany w oparciu o źródła historyczne. Barwne kostiumy, porywająca muzyka, dojrzałe kreacje aktorskie składają się na przedstawienie o niezwykłej plastycznej urodzie. Widowiskowość spektaklu pozostaje jednak w równowadze z intymnym wymiarem opowieści. W centrum Historii pozostaje Franciszek – pogodny święty, człowiek doskonałej miłości i ubóstwa, mistyk, cudotwórca, asceta – Brat wszelkiego stworzenia.

O rozmachu spektaklu świadczyć może m.in. zaangażowanie pięciuset młodych wykonawców. Wsród nich nie zabraknie artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk". Sztuka rozgrywana będzie synchronicznie na 4 scenach, oraz całej przestrzeni Spodka z uwzględnieniem licznych multimediów oraz relacjami “live” na potężnych ekranach. Scenografia oparta będzie na gigantycznych, mobilnych formach konstrukcyjnych. Wykorzystane zostaną efekty pirotechniczne, padać będzie prawdziwy deszcz, zapłonie żywy ogień, powieje wiatr.

O wyjątkowości przedsięwzięcia świadczy jego jednorazowość i niepowtarzalność.

Mega widowisko będzie wystawione tylko jeden raz - w katowickim Spodku 16 października 2013 roku o godz. 18.30 w 35 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Stanowić ono będzie również formę przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, jak również wpisze się w obchody Roku Wiary. Ma ono charakter międzydiecezjalnych obchodów Dnia Papieskiego. Zysk ze sprzedaży biletów oraz zbiórki publicznej do puszek zostanie przekazany Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera stypendiami zdolną młodzież pochodzącą z niezamożnych rodzin.

Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do udziały w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Wizytówka województwa śląskiego

Zespół Piesni i Tańca "Mały Śląsk" został wytypowany w portalu naszemiasto.pl w plebiscycie Wybieramy wizytówkę województwa śląskiego. Głosowanie na najlepszą wizytówke województwa  trwa do 8 września do godziny 23:59. Bardzo prosimy wszystkich sympatyków zespołu o głosowanie na Mały Śląsk. Każdego dnia można oddać aż 10 głosów (5 tradycyjnych i 5 przez konto facebook).

adres internetowy plebiscytu: 
http://slaskie.naszemiasto.pl/plebiscyt/540,wybieramy-wizytowke-wojewodztwa-slaskiego,id,t.html

adres karty zespołu: 
http://slaskie.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/540,maly-slask-z-radzionkowa-pow-tarnogorski,14060,id,t,kid.html

Bardzo prosimy o głosy!

Kolejne informacje z Meksyku

Kolejne informacje docierają do nas zza oceanu. Dwa dni temu grupa wybrała się na wycieczkę do Mexico City. Podziwiali oni piękne piramidy Teotihuacan oraz odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Guadalupe. Wczoraj słoneczny poranek spędzili na basenie po czym brali udział w próbie, która była sprawdzianem przed dzisiejszym koncertem w Puebla. Wszyscy czuja się dobrze. Jedynym mankamentem jest bardzo zmienna pogoda, która o tej porze roku panuje w Meksyku. Do godzinie 15 słonecznie i ciepło a potem deszczowo i zimno. No cóż uroki pory deszczowej. Czekamy na dalsze informacje i życzymy powodzenia podczas dzisiejszego koncertu.

Grupa Reprezentacyjna Młodsza już w kraju !

Dzisiaj nad ranem grupa Reprezentacyjna Młodsza szczęśliwie wróciła do kraju po udanym trwającym prawie tydzień wyjeździe na Węgry. Uczestniczyła ona w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym, który odbywał się w miejscowości Sarvar. Teraz przyszedł czas na bardzo krótki odpoczynek, ponieważ już w piątek grupa wraca do pracy. 25 sierpnia będzie można ją podziwiac podczas godzinnego koncertu w Strzelcach Opolskich - wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.

Szczegółowa relacja z wyjazdu dostępna będzie już wkrótce.

Kolejne doniesienia z Meksyku

Grupa Reprezentacyjna przesyła gorące pozdrowienia z Meksyku. Pierwszy koncert przed licznie zgromadzoną grupą uczniów z Federal School "Antonio Audirac" za nimi. Pomimo problemów z aklimatyzcją widowisko zostało bardzo życzliwie przyjęte a apluz publiczności dodawał sił artystom. Dużym zainteresowaniem cieszy się "egzotyczna uroda" naszych tancerzy. Po koncercie niczym gwiazdy wielkiego formatu pozowali do licznych zdjęć.  Artyści obiecują, że w kolejnych dniach będą się dzielić kolejnymi wrażeniami z tournnee oraz dali słowo że zamieszczą kilka zdjęć.

Pozdrawiamy Was serdecznie i czekamy na informacje.

Tournee w Meksyku !

Dopływają do nas pierwsze informacje dotyczące pobytu naszych artystów w Meksyku. Już dzisiaj  "Mały Śląsk" da swój pierwszy koncert zza oceanem. Pogoda nie dopisuje. Z relacji jednego z tancerzy wynika, że pada deszcz i jest dosyć zimno. Mamy jednak nadzieję, że aura nie pozwoli zepsuć widowiska, które dla meksykańskiej publiczności przygotował zespół.

A na dzień jutrzejszy zaplanowano wyjazd na wycieczkę do Mexico City. W planie podróży jest oczywiście zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej Guadelupe, piramidy Majów i inne atrakcje meksykańskiej stolicy.

Czekamy na kolejne, szczegółowe informacje z pobytu artystów i życzymy im powodzenia na koncertach oraz cudownych wrażeń podczas zwiedzania stolicy.

"Mały Śląsk" w Meksyku

Informujemy, że zespół szczęśliwie dotarł do Meksyku. W sobotę w godzinach nocnych czasu polskiego artyści zostali zakwaterowani u meksykańskich rodzin w mieście Teziutlan. Po ciężkiej podróży i krótkim odpoczynku tancerze od dzisiaj rozpoczynają tournee w czasie którego będą prezentować naszą polską kulturę przed meksykańską publicznością. Trzymamy mocno kciuki za sukces zespołu zza oceanem i życzymy im wszystkiego dobrego :)

"Mały Śląsk" na podium !

W plebiscycie na wizytówkę powiatu tarnogórskiego Zespół Pieśni i Tańca 'Mały Śląsk" zajął TRZECIE miejsce. Wszystkim, którzy oddali swój głos bardzo serdecznie dziękujemy. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że wśród tak wielu kandydatur "Małemu Śląskowi" udało się wskoczyć na podium.
Jednocześnie serdecznie gratulujemy zwycięstwa Koszykarskiemu Klubowi Sportowemu z Tarnowskich Gór oraz zajęcia drugiego miejsca Zbiornikom Wodnym w Zielonej - Kalety leśny zakątek Śląska.
http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/plebiscyt/wyniki/391,wybieramy-wizytowke-powiatu-tarnogorskiego,id,t.html