Artykuły » Archiwum Aktualności

Zespół

Decyzją Parlamentu Europejskiego, rok 2012 został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Doceniając niezwykłą wartość osób będących w jesieni życia, ich wkład w pielęgnowanie tradycji i kształtowania tożsamości kolejnych pokoleń oraz udowadniając że solidarność międzypokoleniowa jest możliwa dnia 24 września w Bytomskim Centrum Kultury  "Mały Śląsk" wystąpił ze specjalnie przygotowanym programem, który zaprezentował podczas spotkania z ludźmi starszymi. 30 minutowy koncert w programie którego znalazły się śląskie tańce i piosenki został entuzjastycznie przyjęty przez bytomską publiczność. Za zaproszenie oraz ciepłe przyjęcie bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Serdecznie zapraszamy do naszej Fotogalerii zdjęć by zobaczyć fotorelację z naszego koncertu, oraz zapraszamy do reportażu Telewizji Silesia, który również dostępny jest na naszej stronie internetowej w Wideogalerii.

Relacja z wyjazdu na Węgry

Mały ŚląskW te wakacje Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" zagościł na Węgrzech. W związku z tym zachęcamy do przeczytania krótkiej relacji napisanej przez jedną z tancerek naszego Zespołu - Małgorzatę Laburda. 

Oprócz tego zapraszamy do Fotogalerii gdzie pojawiły się zdjęcia z wyjazdu na Węgry a także do Belgii.

ZPiT "Mały Śląsk" - Grupa II - Festiwal Słowacja - Dzień Drugi i Trzeci

Serdecznie zapraszamy na fotograficzne pozdrowienia prosto z Słowackiej Bańskiej Bystrzycy, w której Grupa II jest na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.  Wiadomość od opiekunów:

 

W drugim dniu pobytu na festiwalu dzieci z Małego Śląska zatańczyły świetny koncert w szkole w Bańskiej Szczawnicy. Zostały nagrodzone gromkimi brawami. Z każdym koncertem dzieci tańczą coraz lepiej, chętnie się uśmiechają i co chwilę dopytują gdzie pojadą na kolejny festiwal. Zwiedziliśmy przepiękne miasteczko w Bańskiej Szczawnicy, sztolnię górniczą i zamek. Trzeci dzień pobytu to kulminacja Festiwalu Na Banu Klopaju a szczególnie pochód ulicami miasta Bańskiej Bystrzycy i występ na rynku miasta. Nasi słowaccy przyjaciele z Zespołu Maticiarik przyjmują dzieci z ogromną gościnnością i z pewnością wszyscy nasi mali tancerze z Małego Śląska są bardzo zadowoleni.

 

Fotorelacja z dnia pierwszego dostępna na serwisie społecznościowym Facebook, pod adresem:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3954833708013.2154162.1195306672&type=3

Jutro ostatni dzień pobytu dzieci za granicą, wyjazd z Bańskiej Bystrzycy planowany jest na godzinę 16:00, orientacyjna godzina powrotu to 21:00 - 22:00. Dokładna godzina powrotu zostanie podana na stronie internetowej jak i na serwisie społecznościowym Facebook jutro, gdy będą napływać informacje z drogi od opiekunów.

ZPiT "Mały Śląsk" - Grupa II - Festiwal Słowacja - Dzień Pierwszy

Serdecznie zapraszamy na fotograficzne pozdrowienia prosto z Słowackiej Bańskiej Bystrzycy, w której Grupa II jest na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.  Pozdrowienia prosto od opiekunów:

"Wszyscy jesteśmy zdrowi, uśmiechnięci i nieco zmęczeni. Dzieci zatańczyły 2 koncerty, zupełnie nieźle :)) są grzeczne, miłe i wszystko jest SUPER !!!"

 

Fotorelacja z dnia pierwszego dostępna na serwisie społecznościowym Facebook, pod adresem:

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3946986191830.2153937.1195306672&type=3&l=4b8e68be6d

Przerwa wakacyjna

Koncertem 23 czerwca w Suchej Beskidzkiej Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" zakończył przedwakacyjny okres koncertowy. Jeszcze tylko 3 lipca soliści zespołu zaprezentują się w Krakowie na Uniwersytecie Jagielońskim i wszyscy będą mogli się udać na zasłużony odpoczynek.

Odpoczynek nie potrwa jednak długo, ponieważ już w sierpniu swoje zajęcia rozpoczną grupy R i RM, które będą się przygotowywały do koncertowania w Belgii i na Węgrzech.

Po zagranicznych podróżach zespół powróci do kraju aby koncertować w Kobierzycach, Skoczowie i Chorzowie (szczegółowy plan koncertów w zakładce Koncerty Zespołu). Należy pamiętać, że przyszły sezon artystyczny do dla zespołu sezon jubileuszowy. Obchodzić on będzie 40 lecie istnienia, dlatego będzie to okres wytężonej pracy aby w jak najlepszej formie zaprezentować się Państwu podczas koncertu jubileuszowego. O szczegółach związanych z tym wydarzeniem będziemy informować na bieżąco.

Tymczasem w imieniu kierownictwa, pedagogów oraz artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" życzymy Państwu udanych wakacji. Mnóstwa atrakcji oraz niezapomnianych wspomnień z wakacyjnych podróży, odpoczynku i sił na kolejny rok ciężkiej pracy. Jednocześnie dziękujemy, że byliście z nami podczas koncertów za Wasz uśmiech i zawsze miłe przyjęcie. Liczymy na Was po wakacjach.

Do zobaczenia !

Relacja z koncertu dla Mamy i Taty

„Tobie Mamo tak jak dawniej z dziecinnych rąk bukiet kwiatów polnych łąk”

Koncert na dzień MatkiSłowa tej piosenki rozbrzmiewały minionej niedzieli w Centrum Kultury Karolinka podczas galowego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, zadedykowanego wszystkim Mamom i Tatom. Jak najpiękniej uczcić ich święto oraz wyrazić miłość i wdzięczność, jeśli nie tym, co potrafimy najlepiej, czyli tańcem i śpiewem. Z tej okazji „Mały Śląsk” przygotował wyjątkowy koncert. Specjalnie dla kochanych rodziców w programie znalazły się utwory dawno niewykonywane na deskach Centrum Kultury Karolinka, takie jak „Kołomajki” czy „Zbójcy”. Widzowie mieli również okazję posłuchać piosenek znajdujących się od niedawna w repertuarze „Małego Śląska” wykonywanych przez solistów zespołu. Lecz to nie koniec niespodzianek. Radzionkowska publiczność obejrzała premierowe wykonanie tańców z Piwnicznej zaprezentowanych przez najstarszą grupę dziecięcą.

Tegoroczny koncert urozmaiciły gościnne występ „Chóru Chłopięcego Śląskie Słowiki” z Koszęcina oraz tancerzy z Argentyny i Meksyku biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Par Folklorystycznych. Artyści z zagranicy mimo młodego wieku zachwycili publiczność, oraz zgromadzony za kulisami cały „Mały Śląsk”, swoim żywiołowym tańcem przepełnionym południowo amerykańskim temperamentem, który widzowie na sali oraz ci podziwiający z za kulis nagrodzili gromkimi brawami.

Tych, którzy pragną przywołać wrażenia z koncertu jak i tych, którzy nie mogli uczestniczyć z nami minionej niedzieli w gali zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu, które już wkrótce pojawią się w naszej fotogalerii.

Zmarła Regina Furmańska

W nocy z poniedziałku na wtorek, zmarła Pani Regina Furmańska, wieloletni choreograf oraz kierownik artystyczny naszego Zespołu, który wtedy jeszcze nazywał się Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Bytomskiej". Pani Renia, bo tak była nazywana przez swoich podopiecznych, była kierownikiem Zespołu w latach 1978-1989. To pod jej kierownictwem Zespół pierwszy brał udział w festiwalach poza granicami naszego kraju. W pamięci swoich podopiecznych, pozostanie osobą bardzo wymagającą, nie cierpiącą sprzeciwu, ale jednocześnie opiekuńczą i wrażliwą.
Rodzinie oraz wszystkim przyjaciołom Pani Reni, składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Międzynarodowy Festiwal Par Folklorystycznych

Informujemy,że w dniach od 30 maja 2012 roku do 4 czerwca 2012 roku w Radzionkowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Par Folklorystycznych. Organizatorami festiwalu są: Centrum Kultury "Karolinka" oraz Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk". Partnerem festiwalu jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie oraz Urząd Miasta Radzionków.

Do tej pory swoją obecność potwierdziły zespoły z Meksyku, Argentyny, Bułgarii, Słowacji i Czech. Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowano na 31 maja 2012 roku na godz. 18:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury "Karolinka". Kolejną okazją do podziwiania par folklorystycznych będzie korowód ulicami Radzionkowa, którego rozpoczęcie zaplanowano 01.06.2012 na godzinę 16:30. Po zakończeniu korowodu zapraszamy na prezentację taneczna par folklorystycznych na forum miejskim. Uroczyste zakończenie festiwalu będzie miało miejsce 03.06.2012 roku o godzinie 17:00 na scenie plenerowej przed Centrum Kultury "Karolinka".

Bardzo serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia związane z festiwalem. Wstęp na wszystkie koncerty wolny.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego.

"Mały Śląsk" dla Mamy i Taty

Już 27 maja zapraszamy serdecznie na galowy koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" zorganizowany z myślą o każdej mamie i tacie. Będą mieć Państwo okazję aby zobaczyć cały zespół od grup najmłodszych po grupę Reprezentacyjną. Nie zabraknie niespodzianek. W trakcie koncertu gościnnie wystąpi  "Chór Chłopięcy Śląskie Słowiki" z Koszęcina oraz goszczące na Międzynarodowym Festiwalu Par Folklorystycznych zespoły z Meksyku, Argentyny, Bułgarii, Słowacji i Czech.

Tym razem odbędą się dwa koncerty. Pierwszy o 16:30 a drugi o 19:00.

Bilety już są dostępne w Impresariacie Centrum Kultury "Karolinka" w cenie 10 zł.

"Mały Śląsk" po pracowitym weekendzie majowym

Weekend majowy dla artystów zespołu był czasem wypełnionym koncertami.

Pierwszą okazją do spotkania z zespołem  był koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu. Na deskach bytomskiej sceny grupa reprezentacyjna zaprezentowała swój popisowy taniec jakim jest żywiec góralski. Piękna muzyka, popisy solistyczne oraz precyzja wykonania sprawiły, że artyści po swoim występie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.  Warto nadmienić że członkowie zespołu występowali w doborowym towarzystwie, ponieważ oprócz nich na scenie pojawili się artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Śląskiego Teatru Tańca, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" , Opery Śląskiej z Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Krakowskiej, Opery Wrocławskiej i Opery na Zamku w Szczecinie.

Kolejną okazją by podziwiać zespół był piknik rodzinny zorganizowany w Brennej. W amfiteatrze zlokalizowanym w parku miejskim "Mały Śląsk" zaprezentował godzinny koncert w trakcie, którego mogliśmy podziwiać tańce lubelskie, sądeckie, krakowskie, warmińskie, rzeszowskie. Oczywiście nie mogło zabraknąć najpopularniejszych śląskich piosenek tj: "Jakech był młodzieńcem" czy "Starzyk".

Po koncercie w Brennej zespół wystąpił jeszcze w radzionkowskim Riding Clubie podczas międzynarodowych zawodów w ujeżdzaniu, których honorowym gościem był pan Jerzy Buzek. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród przyszedł czas na występ.Tym razem "Mały Śląsk" wystąpił z programem śląskim, podczas którego licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć Trojaka, Koziery bardzo energiczną Polkę Wróbelek i wysłuchać popularnych śląskich piosenek. Występ został przyjęty gromkimi brawami.

Juz niebawem pojawią się galerie z koncertów.