Sycylia na polską nutę

Malownicze góry, ciepła morska woda i zachwycające krajobrazy to perła Morza Śródziemnego, czyli Sycylia. W trakcie tegorocznych wakacji „Mały Śląsk”, po kilku latach nieobecności ponownie zawitał u podnóżach Etny, występując dla sycylijskiej publiczności. Podczas dziesięciodniowego pobytu na włoskiej wyspie, zespół wziął udział w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Mesynie. Impreza ta jest jednym z największych wydarzeń folklorystycznych organizowanych w tym rejonie kraju. Nasi artyści tańczyli i śpiewali na mesyńskiej estradzie obok grup z Brazylii, Argentyny, Rumunii, Włoch, Portugalii i Serbii. „Mały Śląsk” chcąc jak najlepiej zaprezentować polski folklor, wystąpił z programem najbardziej żywiołowych i skocznych tańców ludowych. W repertuarze pojawił się między innymi taniec górali żywieckich, suita tańców opoczyńskich, lubelskich, a także oklaskiwane za każdym razem przez publiczność krakowiaki sadeckie. Nie zabrakło również melodii najbliższych naszym sercom, czyli śląskich tańców i przyśpiewek. Nimi właśnie uświetnialiśmy wszystkie korowody, w jakich przyszło nam uczestniczyć. Zainteresowanie polskim folklorem spowodowało, iż zespół wystąpił także na imprezach towarzyszących festiwalowi, organizowanych w okolicznych miastach. Łącznie w trakcie całego pobytu „Mały Śląsk” dał 9 koncertów.

Kupalnocka 2011 - Relacja

W dniach od 27.06 do 04.07 grupa Reprezentacyjna Młodsza koncertowała na Festiwalu Folklorystycznym "Kupalnocka" w czterech miastach Mazowsza. Zespół koncertował w Glinojecku, Płońsku, Ciechanowie i Serocku. Mimo różnych warunków pogodowych, koncerty zostały bardzo gorąco odebrane przez publiczność. W serwisie youtube.com pojawiła się relacja wideo z koncertu w Ciechanowie z udziałem naszego zespołu. Zapraszamy wszystkich do zobaczenia tego 2 minutowego filmu z udziałem tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk". Niebawem na naszej stronie znajdą państwo zdjęcia z koncertów na festiwalu, a relacja w dalszej części artykułu.

Z cyklu podróże małe i duże…

Swój kolejny sezon pracy artystycznej Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” rozpoczął wyjazdem grupy reprezentacyjnej na tournée do Francji.

Podczas tygodniowego pobytu za granicą od 25.10 do 1.11.2010 wystąpiliśmy dwukrotnie tańcząc dla Polonii francuskiej. Pierwszy koncert odbył się w Potigny w Normandii.  Prawie dwu godzinny występ okazał się bardzo ciepło przyjęty przez tamtejszą publiczność. Program podzielony został na dwie części. W pierwszej, zaprezentowaliśmy tańce z rejonu Śląska, rozpoczynając przedstawienie dostojnym trojakiem i wiązanką piosenek śląskich. Dalej zabraliśmy widownię w podróż po innych regionach Polski prezentując folklor wielkopolski, warmiński oraz sądecki. W drugiej części dominowały utwory nawiązujące do polskich tańców narodowych. Nie zabrakło krakowiaka, kujawiaka czy skocznego oberka. Koncert zakończyła suita melodii żywieckich z popisowym tańcem górali. Miłą niespodzianką dla nas były gromkie brawa i owacje na stająco, które wynagrodziły nam trud i wysiłek włożony w przygotowanie całego występu.