Wesołych Świąt!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie,
które niesie odrodzenie duchowe,
napełni wszystkich spokojem i wiarą,
da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość

tego życzą
Dyrekcja, kierownictwo,
pedagodzy i artyści
ZPiT "Mały Śląsk"

Wszystkiego najlepszego drogie Panie !

Z okazji dzisiejszego święta męska część Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" życzy wszystkim Panią wszystkiego dobrego. Przede wszystkim uśmiechu na twarzy, radości i pogody ducha. Po prostu wszystkiego co najlepsze.

Otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

W sobotę 14 lutego miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, które swoją siedzibę ma w Radzionkowie w budynku dawnego dworca kolejowego przy ul. Św. Wojciecha 118. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście wśród których były osoby deportowane, biskupi, z arcybiskupem Skworcem na czele, prezydenci i burmistrzowie miast. Uroczystego otwarcia wraz z burmistrzem miasta Gabrielem Toborem, panią Reginą Kutlą, osobą która przeżyła deportacje, w asyście Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" dokonał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Centrum będzie otwarte dla zwiedzających od 23 lutego 2015 roku. Szczegóły na stronie internetowej www.deportacje45.pl

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka już 18 stycznia!

Już 18 stycznia o godz. 16:00 i 18:30 w Centrum Kultury "Karolinka" odbędzie się tradycyjny koncert całego Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" z okazji przypadających w styczniu dnia Babci i Dziadka. Zespół w sposób szczególny pragnie podziękować swoim ukochanym babciom i dziadkom za to, że poprostu są. Bilety już do nabycia w impresariacie placówki. Radzimy się pospieszyć bo sprzedają się jak świeże bułeczki.

Cena biletu to 15 zł.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Do zobaczenia na koncertach.

WESOŁYCH ŚWIĄT !

Szczęśliwych, kojących,

przeżytych w zgodzie ze światem i samym sobą,

pełnym życia i miłości

Świąt Bożego Narodzenia

życzą

Dyrekcja, kierownictwo oraz artyści

ZPiT "Mały Śląsk"

"Mały Sląsk" już dzisiaj w TV Silesia!

Wczoraj tj. 3 grudnia 2014 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu miał miejsce uroczysty koncert pn. "Łączymy pokolenia" zorganizowany z okazji przypadającego dzisiaj święta Św. Barbary (patronki wszystkich górników) potocznie zwanego Barbórką. W koncercie tym przed tysięczną publicznością, zaprezentował się również, w piosenkach górniczych, Zespół Pieśni i Tanca "Mały Śląsk" a dokładnie grupa I (prowadzona przez p. Grzegorza Kłaczka, opiekunem wokalnym jest p. Izabela Hajda). Koncert był rejestrowany przez Tv Silesia a transmisję, będzie można zobaczyc JUŻ DZISIAJ o godz. 20:30. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy przed telewizory !

Przy okazji, wszystkim górnikom chcemy złożyć najlepsze życzenia, bezpiecznej i stabilnej pracy, abyście zawsze wracali cali i zdrowi do swoich domów. Szczęść Boże !

Na gody. Kolędy i Pastorałki z Małym Śląskiem

Gody... Słowo, które niemal zupełnie wyszło z użycia, a na Górnym Śląsku przez wieki określano nim okres świąteczno-noworoczny. Co zostało z dawnych obyczajów i obrzędów? Jakie były (są) różnice między – na przykład – ziemią pszczyńską, a Beskidami?

Na różnych przykładach dokonamy etnograficznej „rozbiórki” zjawiska, które zwykle nazywamy „magią świąt”.

Ten wieczór będzie miał przede wszystkim charakter muzyczny. Zapraszamy na koncert śląskich kolęd i pastorałek. Pośpiewamy razem?

Gościem Krzysztofa Karwata będzie etnografka, dr Maria Lipok-Bierwiaczonek. Ponadto w bogatym repertuarze kolędowo-świątecznym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”z Radzionkowa.

Pobrane i wydrukowane zaproszenie upoważnia do zniżki ceny biletu po wcześniejszej rezerwacji z 10 zł na 5 zł. Zaproszenie można pobrać klikając tutaj.

„Łączymy Pokolenia” - Barbórka 2014 z TVS

Dnia 3 grudnia 2014 roku telewizja TVS organizuje specjalny koncert z okazji górniczego święta, którym pragnie uhonorować górniczą brać i podtrzymać wieloletnią tradycję związaną z górnictwem na Śląsku. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem „Łączymy pokolenia”. Pierwsza część koncertu będzie miała charakter widowiska prowadzonego przez Joannę Bartel, śląską aktorkę, artystkę kabaretową i wokalistkę, oraz Marka Szołtyska, autora książek o i po śląsku, którzy wcielą się w rolę małżeństwa. Motywem przewodnim zaś będą rozmowy o dawnym życiu na Śląsku, o śląskich i górniczych legendach, a także o obecnych problemach Ślązaków. Na scenie pojawi się także "Mały Śląsk", Marcin Wyrostek i inni. W drugiej części wystąpi znany kultowy zespół Czerwone Gitary. Dodatkową atrakcją będzie zapewne samo wejście na koncert - gości przybywających do Domu Muzyki i Tańca witać będzie orkiestra górnicza pod dyrekcją Henryka Mandrysza.
Ponadto wśród widzów zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody, a relacja z koncertu zostanie wyemitowana przez Telewizję TVS 4 grudnia 2014. Zapraszamy!

11 listopad z "Małym Śląskiem" w Będzinie

Juz 11 listopada zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w koncercie z okazji święta Niepodległości, który odbędzie się o godz. 17:00 w Ośrodku Kultury w Będzinie, filia w Grodźcu. W specjalnie przygotowanym programie usłyszymy pieśni powstańcze i patriotyczne, zobaczymy również tańce narodowe i oczywiście tańce z regionu śląskiego. Wszystkich chętnych bardzo serdecznie zapraszamy. Spędźmy te cudowne święto razem, w Będzinie.

Do zobaczenia !

Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

18 października na zakończenie trudnego, bardzo pracowitego ale i cudownego tygodnia Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" wystąpił z programem patriotyczno - powstańczym podczas otwarcia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Grupę artystów można było podziwiać dwukrotnie. Podczas każdego z występów usłyszeliśmy najpiękniejsze pieśni patriotyczne oraz powstańcze. Występ był dla artystów ogromnym wyróżnieniem a reakacja publiczności ogromną nagrodą za trud włożony w przygotowanie koncertu.