Kadra

Kadra pracująca w Zespole Pieśni i Tańca "Mały Śląsk":

Kazimierz Ratajczak - choreograf i instruktor grupy reprezentacyjnej

Kazimierz Ratajczak - absolwent poznańskiej szkoły baletowej, do roku 1967 solista zespołu baletowego opery wrocławskiej, w latach 1967-1992 tancerz, solista i asystent choreografa w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Od 1995 kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" w Radzionkowie. Za swoje dokonania artystyczne został uhonorowany wieloma nagrodami min. złotym i srebrnym krzyżem zasługi za pracę w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk", medalem za zasługi dla województwa częstochowskiego i katowickiego, medalem z okazji 100-lecia baletu. Jako jeden z niewielu choreografów został zaproszony przez społeczność japońską do prowadzenia kursu polskich tańców narodowych w Japonii. Obecnie kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk"

Grzegorz Kłaczek - choreograf i instruktor grupy II i VI

Grzegorz Kłaczek - pomysłodawca festiwalu Fyrtek, kierownik artystyczny Zespołu "Mały Śląsk" w latach 1989-1995, były członek zespołu, po ukończeniu szkoły średniej zdobył uprawnienia choreografa i związał swoją zawodową przyszłość z zespołem. Ukończył katowicki AWF, obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie, do dziś prowadzi młodzieżowe i dziecięce grupy zespołu "Mały Śląsk".

 

Ewelina Taul - choreograf i instruktor grupy III

Ewelina Taul - pedagog, instruktor tańca. Tancerka zespołu Mały Śląsk w latach 1986-2003. Od 1995 roku prowadzi zajęcia taneczne w grupach dziecięco-młodzieżowych. Obecnie pracuje z grupą dziewczęcą w wieku od 7 do 10 lat.


 

Daniel Dziurka - choreograf i instruktor grup IV, I  oraz reprezentacyjnej młodszej

Daniel Dziurka – z wykształcenia pedagog z zakresu animacji i upowszechniania kultury, z zamiłowania folklorysta i muzyk. Ukończył także studia podyplomowe na  Uniwersytecie Rzeszowskim na wydziale muzycznym o specjalności taniec i choreografia w folklorze. Swoją karierę taneczną rozpoczął w grupie dziecięcej Zespołu Pieśni i Tańca Mały Śląsk w 2001 roku. Przez kolejne lata podjął także naukę innych stylów tanecznych jak taniec klasyczny czy towarzyski. Obecnie jest instruktorem grupy reprezentacyjnej młodszej Małego Śląska oraz grup dziecięcych i młodzieżowych, dla których tworzy część choreografii.

 

Magdalena Wilczek - instruktor grupy V

Magdalena Wilczek – absolwentka Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu, studentka logopedii na Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Swoje umiejętności zdobywała i kształciła od najmłodszych lat w Zespole Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” jako tancerka i solistka zespołu. Obecnie koncertuje z grupą reprezentacyjną zespołu, a także prowadzi instruktaż taneczny w najmłodszej grupie Małego Śląska.

 

 

Beata Gluzicka - instruktor tańca klasycznego

Beata Gluzickaabsolwentka bytomskiej szkoły baletowej im. Ludomira Rózyckiego, była solistka Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", przez wiele lat konsultant artystyczny zespołu i choreograf najmłodszych grup dziecięcych i młodzieżowych, odpowiada za układy choreograficzne i przygotowanie baletowe członków zespołu. Karierę choreografa zakończyła po Jubieluszu 35-lecia zespołu. Obecnie pedagog zespołu Mały Śląsk z zakresu techniki tańca klasycznego.


Tadeusz Hajduk - kierownik kapeli

Tadeusz Hajduk- absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Z Zespołem związany od 1983 roku. Komponuje i aranżuje utwory ludowe dla potrzeb Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk".

 

 

 

Bernadeta Jasiok - akompaniator

Bernadeta Jasiok - Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Brała udział w międzynarodowych i krajowych konkursach akordeonowych, jak również występowała na festiwalach muzycznych, zarówno w kraju jak i za granicą. Przez rok była związana z ZPiT Siemianowice, natomiast od 2015r. z ZPiT Mały Śląsk.

 

 


Barbara Stanisz - instruktor wokalny grup reprezentacyjnych

Barbara Stanisz - studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. W tym czasie zdobyła również wykształcenie muzyczne. Swoją karierę zawodową rozpoczęła od pracy w krakowskim Teatrze Muzycznym. Później zawodowo związała się z Operą Śląską w Bytomiu, a następnie Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze". Jako solista oraz asystentka i pedagog, przez wiele lat pracowała w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk".
Obecnie dba o przygotowanie wokalne artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk:”. Na swoim koncie ma wiele opracowań muzycznych pieśni, które wykonywane są przez Zespół. Dzięki zaangażowaniu pedagogicznemu Barbary Stanisz „Mały Śląsk” zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Ze szczególną troską dba o młode talenty wokalne, pracując z młodzieżą również w trybie indywidualnym w formie lekcji solowych. Spośród najbardziej uzdolnionej muzycznie młodzieży stworzyła we wrześniu 2012 roku Chór Młodzieżowy „Accord”, rekrutujący się z grupy młodych artystów „Małego Śląska”.

Izabela Hajda - instruktor wokalny grup dziecięcych

Izabela Hajda - instruktor śpiewu najmłodszych grup dziecięcych i młodzieżowych zespołu od roku 2007. Przez wiele lat ksztalciła swoje umiejętności w ogniskach muzyczno-woklanych zdobywając doświadczenie i odpowiednie wykształcenie do pracy z młodzieżą. Wraz z Tadeuszem Hajdukiem w 2010 roku zainicjowała początek istnienia zespołu wokalno-instrumentalnego OREMUS składającego się w dużej mierze z wokalistów i muzyków ZPiT "Mały Śląsk"

 

 

Hanna Flach - garderobiana

Hanna Flach - związana z zespołem od sierpnia 2016 roku. Jest autorką niektórych kostiumów, które zespół prezetuje podczas koncertów.  Dba o profesjonalny wygląd tancerzy na scenie. Pod jej skrzydłami znajduje się cała kostiumernia wraz z zapleczem zespołu. Dba o czystość i jakość strojów oraz rekwizytów, które towarzyszą tancerzom podczas koncertów.

 

 

Autor: Dawid Tomczyk